Běh proti utíkání


Už 2557 dní trvá válka v Sýrii. Člověk v tísni se tam každý měsíc snaží zmírnit utrpení desítek tisíců lidí

12. 3. 2018 

Po sedmi letech války v Sýrii se jen velmi těžko popisuje, co přesně se v zemi právě děje. Poté, co došlo k vytvoření deeskalačních zón, vítězství nad tzv. Islámským státem, rozšíření státního území a debatám o obnově zničených oblastí, by se mohlo zdát, že válka v Sýrii je u konce. Realita je ovšem jiná. Lidé dál prchají ze země, aby si zachránili život, nálety a bombardování pokračují a humanitární pomoc je potřeba víc než kdy jindy. 

Člověk v tísni pomáhá na severozápadu Sýrie již od roku 2012. „Zažili jsme bombardování škol podporovaných Člověkem v tísni,byli jsme svědky tragických úmrtí našich vlastních kolegů i dalších humanitárních pracovníků. Naléhavá potřeba humanitární pomoci na severozápadě země při tom stále dramaticky roste, říká Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT. „Z toho, co naši kolegové v Sýrii vidí, slyší a zažívají, víme, že válka ještě neskončila. Tuhle válku ještě nikdo nevyhrál a utrpení místních lidí je s každým rokem jen horší. Lidé stále hledají bezpečné místo, kde by mohli žít,” dodává Tomáš Kocian.

Pomoc ČvT na severu Sýrie v číslech:

·        8 000rodin dostane denně příděl chleba

·        7 000rodin dostane jednou za měsíc balíček s jídlem

·        7 000rodin dostane jednou za měsíc potravinové poukázky

·        5 000zemědělců dostalo poukázky na semena a nářadí

·        11 682dětí z 24 škol má zajištěnou školní výuku

·        420učitelů prošlo školením na poskytnutí psychosociální podpory dětem v krizových oblastech

·        2 500lidí je každý měsíc zaměstnáno při odklízení trosek a suti, opravě silnic, vodní infrastruktury a elektrického vedení. Tito lidé také pomáhajíučit a starat se o děti ve školkách.

·        69projektů ČvT se zaměřuje na opravu místních vodovodních, kanalizačních a odpadních systémů

Člověk v tísni poskytuje tuto pomoc díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.

Více o pomoci ČvT…